نان فونتی حلوایی

نان فونتی حلوایی

مواد لازم :

شیر ۱ پیمانه
کره آب شده ۸۰ گرم
خامه ۵۰ گرم
شکر ۱/۳ پیمانه
خمیرمایه ۱/۵ ق.غ
تخم مرغ عدد
آرد به مقدار لازم تقریبا ۴ پیمانه
حلوا به میزان لازم

طرز تهیه :

ابتدا خمیر مایه را در نصف شیر ( شیر نباید سرد باشد و احتیاج نیست خیلی گرم باشد کمی ولرم کافیست ) ریخته و ۵ دقیقه استراحت دهید تا عمل بیاید.
سپس مابقی شیر را گرم کرده شکر و کره و خامه را داخل شیر ریخته خوب هم زده تا مواد یکدست شود ، سپس اجازه دهید مخلوط سرد شود.
یک عدد تخم مرغ کامل و یک سفیده ( زرده را برای رومال روی نان بگذارید ) را کمی با چنگال زده و به مخلوط افزوده و خوب هم بزنید.
آرد را در کاسه بزرگی الک کرده ، وسط آن را گود کنید و مخلوط کره و خمیرمایه را در آن ریخته و آرام آرام هم زده تا خمیر حاصل شود ابتدا از سه پیمانه آرد استفاده کنید سپس کم کم آرد را اضافه کرده تا وقتی که خمیر بدست نچسبد و خمیر لطیفی بدست آید.
خمیر را به مدت ۱۰ دقیقه ورز دهید و در ظرفی که کمی چرب شده گذاشته ، روی آن را پوشانده و در جای گرم به مدت یک تا یک و نیم ساعت استراحت دهید تا حجم آن دو برابر شود.
بعد از به عمل آمدن خمیر ، خمیر را باز کرده و به شکل مورد نظر در آورده حلوا را داخل خمیر گذاشته به آن شکل دهید و در سینی فر یا قالب مورد نظر که با کاغذ روغنی پوشانده اید بچینید ، من خمیر رو گرد باز کردم با چاقو برشهای کوچکی از اطراف دادم حلوا رو در وسط خمیر گذاشتم و بصورت حصیر تکه های برش خورده رو روی هم آوردم .
سپس روی خمیر را پوشانده و نیم ساعت استراحت دهید .
روی خمیرها را با کره آب شده و زعفران آبكرده و يك زرده تخم مرغ رومال کرده و در فر از قبل گرم شده با حرارت ۱۸۰ درجه سانتیگراد گذاشته تا پخته شوند.

حلوا

مواد لازم :

آرد  ۱ پیمانه سر خالی
روغن  ۱/۳ پیمانه
کره  ۱ ق.غ
زعفران دم کرده غلیظ ۲ ق.غ
آب ۱/۲ پیمانه
شکر  ۱/۲ پیمانه
گلاب  ۱/۳ پیمانه

طرز تهیه :

ابتدا شکر و آب و گلاب و زعفران را درون قابلامه ریخته و روی حرارت گذاشته تا بجوش بیاد و شکر کاملا حل بشه سپس قابلامه را از روی حرارت برداشته ، کنار بگذارید.
آرد را درون ماهیتابه ریخته و تفت دهید سعی کنید مرتب هم بزنید تا آرد گلوله نشه و رنگ آرد تغییر کنه البته رنگ آرد به خودتون بستگی داره من نمیزارم زیاد تیره بشه سپس روغن و کره را اضافه کرده و تند تند هم بزنید تا گلوله نشه و در آخر شیره را اضافه کرده و خوب خودش رو بگیره.

💜 اگر این رسپی برای شما مفید بود لطفا صلواتی بفرستید.‌‌

0

User Rating: نفر اول باشید!
امتیاز 5.00 ( 1 رای )
اشتراک گذاری مطلب

انتشار مطالب فقط با ذکر لینک مستقیم به سایت مجاز می باشد ، در غیر اینصورت شرعا و قانونا حرام است.